ul. Podgórna 22
65-424 Zielona Góra
tel.: 68 45 64 100
fax: 68 45 64 155
Ta sama dawka zadziała inaczej na jedną kobietę i jej dziecko, a inaczej na pięć innych matek. Decydują o tym cechy indywidualne kobiety: wiek matki, czynniki genetyczne, dawka wypitego alkoholu, częstotliwość picia, odżywianie. Im starsza matka, a jej historia picia dłuższa (niekoniecznie nałogowego), tym ryzyko urodzenia dziecka z uszkodzeniami poalkoholowymi jest większe. Kolejne urodzone dziecko może mieć więcej zaburzeń i chorób, a tym samym trudności w funkcjonowaniu na co dzień. Nie bez znaczenia jest też kwestia picia alkoholu przez ojca dziecka, ponieważ alkohol uszkadza jego materiał genetyczny (komórki regenerują się dopiero po ok. 3 miesiącach abstynencji).
Dzieci z FASD mogą być nerwowe i nadpobudliwe, mieć kłopoty z uczeniem się i koncentracją, być nadwrażliwe lub niedowrażliwe wobec bodźców z otoczenia, mieć trudności w rozumieniu mowy i z komunikacją, być podatne na manipulację oraz nieustannie wpadać w kłopoty. Potrzebują szybkiej i właściwej diagnozy (najlepiej do 5 r.ż.) i właściwego wsparcia w rozwoju.
Zaburzenia FASD objawiają się w życiu dziecka m.in. nerwowością i nadpobudliwością (rozchwianie emocjonalne, nie panowanie nad sobą, bycie w ciągłym pobudzeniu), zaburzeniami odbierania bodźców z otoczenia (nadwrażliwość lub niedowrażliwość)
Właściwa diagnoza dzieci z FASD (najlepiej do 5 r.ż.) i realizacja stworzonego na jej podstawie planu adekwatnej pomocy, terapii i wsparcia realizowanego przez rodzinę i otoczenie – zapobiegają powstaniu zaburzeń wtórnych: niepowodzeń szkolnych, frustracji, zachowań ryzykownych itd. Dziecko z FASD ma szansę na dobry rozwój i możliwość samodzielnego życia z sukcesami zawodowymi i rodzinnymi.