Zielona Góra miejscem międzynarodowego dialogu prawniczego. W naszym mieście zorganizowano Polsko-Niemieckie Forum Prawnicze oraz towarzyszącą mu konferencję naukową „Cudzoziemiec przed sądem”.

Miasto Zielona Góra oraz prezydenta Marcina Pabierowskiego reprezentował podczas obrad wiceprezydent dr Jarosław Flakowski, na co dzień będący również pracownikiem dydaktycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Podczas wydarzenia zorganizowanego przez Uniwersytet Zielonogórski wraz z Krajową Radą Radców Prawnych i okręgowymi izbami, podjęło istotne zagadnienia dotyczące dialogu między światem akademickim a samorządem radców prawnych.

Głównym tematem dyskusji ekspertów z Polski, Niemiec i innych państw była sytuacja cudzoziemców w postępowaniach sądowych. Rozmawiano o dostępie do sądu, prawie do pełnomocnika, roli tłumacza, procedurach azylowych i ochronie praw migrantów. W czasach dużej mobilności zagwarantowanie uczciwego i jawnego procesu staje się istotnym wyzwaniem, na które muszą odpowiedzieć systemy prawne.

Cieszymy się, że to właśnie u nas odbywają się tego typu dyskusje i to nasz uniwersytet wraz z lokalnym środowiskiem naukowym stanowią platformę do wymiany poglądów między teoretykami prawa a praktykami z wielu krajów.

W planach jest już oficjalne podpisanie porozumienia o współpracy między uczelnią a Krajową Radą Radców Prawnych, co otworzy drogę do kolejnych projektów, seminariów i jeszcze lepszego wspierania rozwoju młodych prawników.

(mg)

Polsko-Niemieckie Forum Prawnicze.

fot. Krzysztof Kubasiewicz UZ