– Dobrych wyników! Jak najwyższych – życzyła rano uczniom Marta Walczak – Goińska, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej nr 6 przy ulicy Świętej Kingi. W poniedziałek, 11 maja, zaczął się egzamin ósmoklasisty.

Egzamin w „szóstce” przebiegł w poniedziałek bez żadnych komplikacji. Uczniowie 8a i 8b, w sumie 54 osoby, pojawili się o godz. 9 w szkole w komplecie. Test pisali w kameralnych warunkach. Zamiast tłoczyć się na dużej sali gimnastycznej, rozwiązywali go w salach lekcyjnych.

– W tym roku w całym mieście do egzaminu ósmoklasisty podchodzi 1594 uczniów, w tym 35 w szkole specjalnej – potwierdza Kamilla Jur, szefowa Departamentu Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zielona Góra.

Ogólnopolski egzamin kończący szkołę podstawową przeprowadza Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE). Składa się z trzech etapów. 11 maja uczniowie pisali test z języka polskiego (mieli na to 150 minut), 12 maja – czeka ich test z matematyki (125 min), a 13 maja – z wybranego języka obcego nowożytnego (110 min).

Zgodnie z wytycznymi CKE w czasie egzaminów zdający mogą korzystać wyłącznie z przyborów do pisania – pióra lub długopisu z czarnym atramentem lub wkładem. Jedynie na matematykę można zabrać ze sobą również linijkę. Do sali egzaminacyjnej nie można wnosić telefonów komórkowych ani innych urządzeń telekomunikacyjnych.

Egzamin jest obowiązkowy. Nie można go nie zdać, bo nie ma minimalnego progu zdobytych punktów. Wynik ma jednak kluczowe znaczenie podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Fot. Władysław Czulak / Poniedziałek, 11 maja. Egzamin ósmoklasisty zdają uczniowie SP nr 6 przy ulicy Kingi

Fot. Władysław Czulak / SP nr 6 w Zielonej Górze