1 czerwca 2026 roku przejdzie do historii Zielonej Góry jako dzień wyjątkowej refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością lokalnej nauki. Konferencja „60 lat nauki, rozwoju i innowacji – w drodze do Uniwersytetu Zielonogórskiego”, zgromadziła przedstawicieli władz państwowych, samorządowych oraz naukowców. Wydarzenie stało się też dowodem na to, że Zielona Góra i jej uniwersytet tworzą jeden, nierozerwalny organizm.

Ponad 120 tysięcy absolwentów i silne fundamenty

Choć Uniwersytet Zielonogórski świętuje 25-lecie, jego fundamenty sięgają znacznie głębiej. Przypomniał o tym rektor UZ, prof. Wojciech Strzyżewski – „dzisiejszy sukces nie byłby możliwy bez wcześniejszej tradycji kształcenia w murach Wyższej Szkoły Inżynierskiej (WSI) i Wyższej Szkoły Pedagogicznej (WSP). Trudno byłoby sobie wyobrazić istnienie Uniwersytetu bez tych dwóch uczelni. Trudno także sobie wyobrazić miasto i region lubuski bez Uniwersytetu. Ranga naszego Uniwersytetu jest na tyle znacząca, że warto o tym pamiętać.– spuentował prof. Strzyżewski. Wszystkie powiązane z uczelnią szkoły wyższe wykształciły łącznie 123 tysiące absolwentów, co ogłoszono podczas obchodów 60-lecia zielonogórskiego środowiska akademickiego. Tę imponującą liczbę obejmuje nie tylko sam Uniwersytet Zielonogórski (od momentu jego powstania mury opuściło ok. 80 tysięcy absolwentów), ale też jego historycznych poprzedników: Wyższą Szkołę Pedagogiczną oraz Politechnikę Zielonogórską

Złote Medale dla filarów uczelni

\Ważnym momentem konferencji było wystąpienie Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Marii Mrówczyńskiej. Wiceminister odczytała list gratulacyjny od Ministra Nauki Dariusza Wieczorka, wskazując, że uniwersytet wnosi znaczący wkład do rozwoju polskiej nauki i pełni ważną rolę kulturotwórczą. Jubileusz stał się też okazją do uhonorowania osób tworzących to środowisko. Złotymi medalami „Zasłużony dla Nauki Polskiej” odznaczeni zostali profesorowie: Michał Kisielewicz, Tadeusz Kuczyński, Czesław Osękowski oraz Wojciech Strzyżewski.

Liczby, które robią wrażenie

Strategiczne kierunki rozwoju oraz strukturę uczelni przybliżyła prof. dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska. UZ to dziś największa państwowa uczelnia w województwie, działająca na terenie dwóch kampusów. Strukturę tworzy obecnie 29 instytutów oraz 7 wydziałów, będących bazą dla ponad 70 kierunków studiów i 13 programów w języku angielskim. Uczelnia posiada 114 profesorów tytularnych oraz 23 uprawnienia do nadawania stopni naukowych. W sferze międzynarodowej UZ współpracuje z 60 partnerami zagranicznymi i posiada status partnera w Uniwersytecie Europejskim. Rozwój laboratoriów wspierany jest funduszami z Ministerstwa Nauki w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”.

„Miasto to partner Uniwersytetu”

Obecny na konferencji Prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski, nie krył dumy z kondycji uczelni. „Przede wszystkim mówimy o absolwentach, którzy tu pracują, zakładają firmy i co ważne którzy rozwijają naukowo Zieloną Górę – to jeden z najważniejszych filarów w rozwoju miasta. Mój zastępca dr Jarosław Flakowski również pracuje na Uniwersytecie i przekłada swoją wiedzę na współzarządzanie miastem” – dodał włodarz Zielonej Góry.

Prezydent zadeklarował pełne partnerstwo ze strony magistratu. Podając jako przykład najnowszy projekt lubuskiej onkologii LUCO, który zabezpieczy mieszkańców w dostęp do nowoczesnych usług medycznych.

Fot. UM Zielona Góra

Fot. UM Zielona Góra