Już na Wielkanoc ruszy aplikacja mobilna „Zielone Raje“ Europejskiego Związku Parków Łużyckich. Dzięki tej bezpłatnej aplikacji odwiedzający mogą odkryć za pomocą swojego smartfona lub tableta dziewięć najważniejszych parków, ogrodów i pałaców niemieckich i polskich Łużyc między Cottbus, Zieloną Górą, a Bautzen.
Na dziewięciu trasach spacerowych aplikacja parkowa ukazuje piękno architektury, krajobrazu i dziedzictwa kulturowego założeń parkowych. Poprzez filmiki, pliki audio, interaktywne gry, ciekawe opisy i objaśnienia użytkownicy otrzymają wiele cennych informacji o historii i zabytkach parków. Orientacja w terenie odbywa się, dzięki interaktywnej mapie, na której zaznaczone są liczne atrakcje każdego z parków.
Apka jest dostępna do pobrania w wersji polskiej i niemieckiej na Google Play Store i Apple App Store, także do korzystania offline.
Europejski Związek Parków Łużyckich to związek dziewięciu najwybitniejszych założeń ogrodowych w Saksonii, Brandenburgii i województwie lubuskim w Polsce. Łączy 300 lat europejskiej sztuki ogrodowej w samym sercu Europy. Członkami są Park Przypałacowy w Żaganiu, Park Książęcy Zatonie(Zielona Góra), Parki Pücklera – Park Mużakowski w Bad Muskau/Łeknicy oraz Pałac i Park Branitz, Wschodnioniemiecki Ogród Różany Forst (Lausitz), Park Rododendronów Kromlau, Barokowy Park i Pałac Neschwitz, Park i Zamek Altdöbern oraz Park Przypałacowy w Brodach.
Związek Parków łączy ogrody wielkiego księcia Pücklera, światowej sławy księżnej żagańskiej, słynnego hrabiego Brühla i dumnych mieszkańców Forst. Został założony w 2010 roku i do tej pory zrealizował liczne polsko-niemieckie projekty współpracy, np. poprzez renowacje zabytków, seminaria, wydarzenia publiczne i działania w zakresie pielęgnacji parków.
Aplikacja mobilna „Zielone Raje“ powstała dzięki współpracy z agencją „die InformationsGesellschaft mbH“ w Bremie, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego programu współpracy INTERREG V A 2014-2020 oraz ze środków własnych Miasta Cottbus/ Chóśebuz.

