Jak połączyć biznes z dobroczynnością? Zielonogórscy przedsiębiorcy z elektroenergetyki dogadali się i postawili na dachu domu placówki opiekuńczo-wychowawczej instalację fotowoltaiczną.
Zielonogórska firma Off Grid Energia działa w elektroenergetyce i odnawialnych źródłach energii. Specjalizuje się w projektach i koncepcjach branżowych, serwisowaniu, instalacjach elektrycznych, pomiarach i telemechanice. Czterech wspólników postanowiło podzielić się charytatywnie z mieszkańcami tym, co mają. Po głowie chodziło im założenie instalacji fotowoltaicznej na dachu jednej z zielonogórskich instytucji. Po podpowiedziach urzędników, stanęło na Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej nr 4 z siedzibą przy al. Wojska Polskiego. – To miejsce, które zapewnia opiekę i wsparcie dzieciom w trudnej sytuacji życiowej – wyjaśnia Małgorzata Łuczak, dyrektor placówki. – Naszym głównym celem jest to, by dziecko wróciło do domu.
Pomoc, gdy jest najtrudniej
To nie zawsze możliwe. Młodzi mogą zostać tu nawet do 25. roku życia, pod warunkiem, że się uczą. Trafiają tu nierzadko jeszcze przed 10. urodzinami. To ośrodek interwencyjny. Oferuje tymczasowe schronienie i pomoc w najtrudniejszych momentach. Teraz ma pod opieką 68 osób.
Podopieczni mieszkają w pięciu domkach. Właśnie na dachu jednego zainstalowano panele fotowoltaiczne. Wszystko wzięli na siebie właściciele Off Grid Energia. – To nie tylko technologia, to sposób na realne obniżenie kosztów. Panele są w stanie pokryć całkowite zapotrzebowanie na prąd wszystkich lokatorów domku – mówi Dominik Szymanowski, jeden z szefów firmy.
Lekcja ekologii
– Staramy się, by nasi podopieczni wychowywali się w duchu ekologii i byli świadomi nowych rozwiązań – opowiada dyrektor Łuczak. – Panom należą się podziękowania nie tylko za instalację, ale również cenną lekcję.
Ekipa z Off Grid Energia poznała się pięć lat temu w pracy. Okazało się, że współpraca im się układa. Kiedy ich firma zwinęła żagle, poszli na swoje. Specjalizują się w instalacjach fotowoltaicznych, pompach ciepła i nowoczesnych rozwiązaniach energetycznych. – Off Grid to z angielskiego „poza siecią”. Oferujemy technologie i systemy pozwalające uniezależnić się od rosnących cen energii i niepewności łańcuchów dostaw – wyjaśnia Grzegorz Kasprzak.
Rozwinąć skrzydła
Na rynku są od trzech lat. To małe przedsiębiorstwo – dziewięć osób na pokładzie plus 30 współpracowników, projektantów, kontrahentów i podwykonawców.
Z fotowoltaiką na budynku przy al. Wojska Polskiego poszło sprawnie. Od pomysłu do finału minął miesiąc. – Trzeba też podziękować wykonawcy montażu, firmie Kryptonite Tomasz Kabza oraz Rahvolt Polska, która także wsparła ten projekt – zaznacza Krzysztof Łojewski z Off Grid Energia.
Agnieszka Hałas

Fot. Bartosz Mirosławski / Dominik Szymanowski, Grzegorz Kasprzak Tomasz Nowacki i Krzysztof Łojewski poznali się w firmie, która zajmowała się fotowoltaiką. Dziś są już na swoim. Weszli w spółkę i poszerzyli działalność.