
Obowiązki stowarzyszeń i fundacji wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
Fundacje i stowarzyszenia są wskazane jako instytucje obowiązane w ustawie z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Uważa się powszechnie, że podmioty te są narażone na wykorzystanie ich w celach przestępczych. Dlatego ustawa nakłada na nie obowiązek podejmowania określonych działań celem przeciwdziałania wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu.
Na mocy art. 130 ust. 2 pkt 2-3 w związku z art. 2 ust. 1 pkt 21-22 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (zwanej dalej ustawą AML), art. 25a ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach oraz art. 14a ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach, Prezydent Miasta Zielona Góra sprawuje kontrolę w zakresie zgodności działania stowarzyszeń i fundacji z przepisami ustawy AML (do kontroli stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 12).
Wykonując zadania z zakresu nadzoru nad stowarzyszeniami i fundacjami, w przypadku gdy zaistniej operacja lub działalność, o której mowa w ustawie AML, żąda udzielenia informacji/wyjaśnień w postaci złożenia pisemnego oświadczenia w terminie do dnia
30 listopada danego roku kalendarzowego – wg wzoru:Brak informacji zwrotnej zostanie potraktowany jako ten, że organizacja pozarządowa nie dokonuje czynności, o których mowa w ustawie AML.
PRZYDATNE INFORMACJE :
1. Więcej informacji z zakresu funkcjonowania ustawy oraz działalności Generalnego Inspektora Informacji Finansowej na stronie internetowej: (KLIKNIJ TUTAJ)
2. Poradnik oraz webinarium dotyczące stosowania ustawy są również dostępne pod adresem: (KLIKNIJ TUTAJ)
3. Kiedy i jak organizacje pozarządowe stosują ustawę, obowiązki instytucji obowiązanej: (KLIKNIJ TUTAJ)