Przestrzeń dla młodych zielonogórzan w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych” będzie działać przy pl. Matejki 2b! Zielona Góra znalazła się wśród ośmiu polskich miast wybranych do programu, obok Szczecina, Bydgoszczy, Torunia, Kielc, Opola, Lublina, Rzeszowa. To stąd młodzi nierzadko uciekają do innych ośrodków.
– Miejsce ma być magnesem i jednym z argumentów, by Zielona Góra stała się wam jeszcze bliższa – zwrócił się do młodych zielonogórzan prezydent Marcin Pabierowski. – Liczę, że własny kąt sprawi, że poczujecie się współgospodarzami miejskich przestrzeni.
– W Urban Lab na pewno znajdzie się miejsce spotkań czy sala konferencyjna, ale cała reszta zależy od gospodarzy – mówi Agata Bazydło, koordynatorka projektu „Urban Lab-Miasto dla Młodych”. – To może być sala do nagrywania video, wygłuszone kabiny do udzielania korepetycji on-line czy przestrzenie do pracy twórczej.
– Super, gdyby znalazło się tu miejsce do ćwiczeń. Nie każdy może sobie pozwolić na karnet do siłowni – wychodzi z pomysłem Wiktoria Brynkiewicz, studentka resocjalizacji z kryminologią na UZ. – Jeżeli Urban Lab naprawdę wyjdzie naprzeciw naszym potrzebom, będę chętnie tu zaglądać.
W pakiecie z Urban Lab:
• Przestrzeń kreatywna: Siedziba stanie się miejscem warsztatów, debat i nieformalnych spotkań, wspierających aktywizację młodych zielonogórzan. To miejsce do wyrażania siebie i realizowania zainteresowań.
• Edukacja i rozwój: Oferuje narzędzia i działania edukacyjne, wspierające rozwój umiejętności młodzieży oraz ich inicjatywy społeczne.
• Zaangażowanie młodzieży: Tworzy przestrzeń dla młodych mieszkańców (13–35 lat) do aktywnego udziału w życiu społecznym i obywatelskim, umożliwiając im wpływ na rozwój miasta.
• Dialog i współpraca: Ułatwia współpracę między sektorami publicznym, prywatnym, naukowym, organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami, co sprzyja tworzeniu kreatywnych rozwiązań na terenie Zielonej Góry.
• Innowacyjne rozwiązania: Zachęca do tworzenia i testowania kreatywnych pomysłów na poprawę jakości życia, z naciskiem na potrzeby młodych.
• Rewitalizacja przestrzeni: Budynek, w którym mieści się Urban Lab, zostanie wyremontowany z udziałem młodych, co pozwoli dostosować siedzibę do ich potrzeb. Do dyspozycji jest ponad 600 m kw.! W czasie remontu osoby związane z inicjatywą będą działać i realizować projekty w miejskiej przestrzeni.
(ah)

Fot. Bartosz Mirosławski UM / Oficjalne otwarcie Urban Lab w Zielonej Górze