

W miejskich szkołach ma być bezpieczniej, dzięki wyedukowanym nauczycielom, którzy będą potrafili lepiej reagować na zagrożenia. Dzisiaj w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli odbyła się konferencja prasowa pn. Bezpieczni w Zielonej Górze Edukacja Prewencja i Współpraca.
Jedną z uczestniczek szkoleń jest Agnieszka Springer, nauczycielka z Miejskiego Przedszkola nr 7 im. Jana Brzechwy, które działa przy ul. Moniuszki. – W naszym przedszkolu jest bezpiecznie. Nikt z zewnątrz nie przedostanie się do placówki, zamontowane są blokady automatyczne. I aby wejść trzeba zadzwonić domofonem. Na furtkach wokół przedszkola są specjalne zamki – przekonuje Springer. I uzupełnia: – W trakcie szkolenia poszerzę wiedzę z zakresu bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że w przyszłości nie będę musiała jej wykorzystać.
Miasto we współpracy z ODN przeszkoli nauczycieli-liderów ze wszystkich szczebli edukacyjnych z Zielonej Góry, celem podniesienia bezpieczeństwa i świadomości w przestrzeni edukacyjnej. – Ta inicjatywa, to nie pokłosie niebezpiecznych wydarzeń w naszych szkołach, cykl szkoleń dla nauczycieli planowaliśmy już w zeszłym roku – wyjaśnia Marek Kamiński, zastępca prezydenta miasta. I uzupełnia: – Chcemy przygotować nauczycieli, ale i uczniów do sytuacji szczególnych, momentami krytycznych. I właśnie dlatego podpisujemy porozumienie z policją, strażą pożarną i ratownictwem medycznym. W pierwszej kolejności wyedukujemy liderów w miejskich szkołach i przedszkolach. Pedagodzy wyposażeni w tę wiedzę i umiejętności będą mogli prowadzić zajęcia z bezpieczeństwa z dziećmi i młodzieżą.
– Nasze szkolenia składa się z czterech modułów: z pierwszej pomocy przedmedycznej, zagrożeń pożarowych, sytuacji kryzysowych i obronnych oraz bezpieczeństwa na co dzień – wylicza Monika Kaczmarczyk z ODN, jedna z koordynatorek projektu.
Dr Paweł Zapeński, dyrektor ODN w Zielonej Górze: – Ten program edukacyjny powstał z inicjatywy miasta. Chcemy edukować nauczycieli, aby miejska przestrzeń stawała się coraz bezpieczniejsza i przyjaźniejsza, nie tylko dla seniorów, osób w średnim wieku, ale i uczniów.
– Policji co oczywiste zależy na tym, aby było bezpieczniej w mieście. Ze swej strony przekażemy niezbędną wiedzę nauczycielom – mówił mł. insp. Tomasz Szuda, komendant miejski policji w Zielonej Górze.
O zaletach tego programu mówili też mł. bryg. Łukasz Januszewicz, komendant Miejski PSP w Zielonej Górze i major Tomasz Głogowski, szef sekcji kwalifikacji i rekrutacji wojskowej w Ośrodku Zamiejscowym w Zielonej Górze Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.