ul. Podgórna 22
65-424 Zielona Góra
tel.: 68 45 64 100
fax: 68 45 64 155
Okazuje się, że za każdym razem, kiedy planowany jest owego rodzaju pokaz fajerwerków – dobrze jest mieć w posiadaniu zezwolenie. Zakaz korzystania z materiałów pirotechnicznych w rejonach publicznych nie obowiązuje po otrzymaniu zezwolenia organu władzy miejscowości, w której to zechcemy strzelać fajerwerki. Żeby zdobyć takiego rodzaju pozwolenie, trzeba dokonać kilka warunków: - podać krótki opis, - gatunek i ilość używanego materiału pirotechnicznego.
Niestety kwestia niezwykle komplikuje się w przypadku tzw. chińskich lampionów. Stanowią one nie tylko zagrożenie pożarowe, lecz też są zagrożeniem dla ruchu lotniczego. Aby legalnie wypuścić je w powietrze, potrzebna jest akceptacja Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Czy potrzeba zgody właściciela terenu?
Tak, zawsze uzgadniamy (na piśmie lub ustnie) z właścicielem terenu w którym miejscu i o której godzinie będzie odbywał się pokaz.
Jaka powinna być odległość od publiczności?
Odległość tą odnajdziemy na instrukcji wyrobów pirotechnicznych przeznaczonych do sprzedaży detalicznej, zgodnie z klasą normy europejskiej. My jednak zalecamy odległość od publiczności nie mniejszą niż 25 m, a jeżeli wieje wiatr, to nawet większą.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy planowaniu pokazu ?
Postawmy samochody nie bliżej niż 25 m, żeby wypalone opadające papierki nie ubrudziły karoserii. Poza tym upewnijmy się, że w zasięgu ognia nie znajdą się łatwopalne przedmioty.
Pamiętajmy, że od godziny 22.00 obowiązuje cisza nocna i strzelając po tej godzinie narażamy się na mandat. Głośna impreza jest w stanie sporo kosztować organizatorów. Za hałas spowodowany wybuchem petard można spodziewać się mandatu karnego lub wniosku do sądu o ukaranie grzywną do 5 tys. zł. Za odpalenie petard bez wymaganego zezwolenia zagraża mandat do 500 zł.